Ads 468x60px

Pages

YİNE AŞURE YAPTIM:)

Aşure İçin Gerekli Malzemeler

500 gram aşurelik buğday
1 çay bardağı gülsuyu
1 su bardağı nohut
1 çay bardağı kavrulmuş ceviz
2 su bardağı süt
1 çay bardağı kuş üzümü
1 su bardağı kuru fasulye
1 kg tozşeker
1 su bardağı çekirdeksiz üzüm
1 çay bardağı kavrulmuş susam


Mevsimine göre nar yada  üzüm
1 su bardağı kuru incir
Tarçın
1 su bardağı kayısı
3 çorba kaşığı dolma fıstığı
1 çay bardağı pirinç

Aşurenin Yapılışı

Aşureye başlamadan önce buğdayı ayıklayıp, geceden bol su ile ıslatınız. Ardından fasulye, pirinç ve nohutu da ayrı ayrı ıslatarak birgün sonrası için ayrı ayrı haşlayınız.Ama ben genelde fasulye ile nohutu tefal clipsoda 20 dakika aynı anda haşlasam yetiyor. Bir tencereye buğdaylar ile birlikte buğdayların yaklaşık iki misli kadar su koyunuz. Sonra ağır ateşte hiç karıştırmadan buğdaylar iyice yumuşayıp, keşkek kıvamına gelene  kadar pişiriniz. yine buğdayı clipsoda 1,5 saat haşlasanız yeterlidir.Sonra buğdaya daha önceden haşlatıp hazırladığınız nohutu, fasulyeyi ve pirinci ilave edip, iyice pişiriniz. Şekeri, sütü ve gül suyunu da ekleyip 10 dakika daha kaynatınız. Ayrı ayrı  kayısı, incir ve üzümü sırası ile ilave edip üzümler şişinceye kadar pişiriniz.
Suyunu istediğinize döre ilave edipayarlayabilirsiniz.. Tatlıyı ateşten alıp, kâselere boşaltınız. Soğuduktan sonra üzerlerine tarçın nar, ceviz, dolmalık fıstık ve susam ile süsleyerek ikram ediniz.

Ramazan ayında bir gece saat 11 de başlayıp 3 te aşuremi hazır edip sahurda ikram etmiştim. ertesi gün iftara da tatlım hazır olmuştu... vaktim olsa bayramda da yapmak isterdim ama olmadı.... Anlattığımız kadarda zahmetli değil aslında malzemeyi azaltarak ara ara da yapmak istiyorum bundan sonra...

HERKESE AFİYET OLSUN....

3 DEĞERLİ YORUM VAR. SENDE YAZAR MISIN?:

aksilaz dedi ki...

Bayramlasmaya gelmek lazım. Mutlu bayramlar.

Baharcicegi dedi ki...

Asureyi cok severim hergün olsa yerim elinize saglik
Iyi bayramlar

Fatoş Öztürk dedi ki...

Aşureyi sıcak yemeye bayılırım.Üzerine bolca tarçın mımm nefis.Ellerine sağlık arkadaşım.İyi bayramlar...

Yorum Gönder